Yüklüyor...

 

Ürünüm eksik çıkarsa ne yapmalıyım?

Ürün kutudan eksik çıkarsa kargo sorumlusundan tutanak tutmasını isteyebilir ya da siparişi teslim almayabilirsiniz. Bu durumda lütfen satis@gemashavuz.com mail adresinden veya +90 212 321 9230 Dahili 117 irtibat numaramızdan bizi arayarak durumu bildiriniz.

Yanlış ürün gelirse ne yapmalıyım?
Yanlış ürün gönderildiğinde lütfen siparişi teslim alın ve satis@gemashavuz.com mail adresinden veya +90 212 321 92 30 Dahili 117 irtibat numaramızdan bizi arayarak durumu bildiriniz.

Ürün kırıksa ya da ambalaj hasarlıysa ne yapmalıyım?
Ürün kutudan kırık ya da hasarlı çıkarsa kargo sorumlusundan tutanak tutmasını isteyebilir ya da siparişi teslim almayabilirsiniz. Bu durumda lütfen +90 212 321 92 30 dahili 117 irtibat numaralarımızdan bizi arayarak durumu bildiriniz.

Ürün arızalı ise ne yapmalıyım?
Ürününüz 30 gün içinde arıza yaparsa satis@gemashavuz.com mail adresinden veya +90 212 321 92 30 irtibat numaramızdan bizi arayarak durumu bildiriniz.

Ürünlerin garanti süresi ne kadar?
gemashavuz.com'da tüm ürünler en az iki senelik üretici/distribütör garantisi altındadır. Ürününüz arızalanırsa garanti belgenizde yer alan servis hizmetlerini vermekle yükümlü olan firma size bu konuda destek olacaktır.

Gemaş Genel Mühendislik Mekanik San.Tic.A.Ş. ürün değişim ve iadelerinde 4822 sayılı yasa ile değişik 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunda belirtilen esasları, müşteri memnuniyeti açısından alt sınır olarak kabul eder.

Ürünün iadesi durumunda, kapıda kargo sorumlusuna teslimatı öncesi nakliye esnasında zarar görmemesi için Gemaş A.Ş. ambalajı ile gönderebilirsiniz. Bu nedenle Gemaş A.Ş. ambalajını ürünü teslim aldıktan sonra saklayınız.

Unutmayın, ürün iade ve değişim süreciniz eksik ya da zarar görmüş ürün iadelerinde uzun sürebilecektir. Bunu önlemek için ürünü mutlaka hasarsız ve kutu içeriği, ambalajı zarar görmeden iletmeye çalışınız. 

İade durumunda iade tutarı ne zaman hesabıma yatacak?
İade başvurunuz en geç 20 gün içerisinde işleme alınır, ancak bunu takiben 10 gün içinde alışveriş yaptığınız kredi kartı hesabınıza sipariş bedeliniz iade olacaktır. İade başvurunuz sonrası süreç ve işlemler konusunda GemasHavuz.com yetkilileri sizi bilgilendirecektir.